CZ   |   EN

Rozhovor v časopise Font


Rozhovor v časopise Font (397.48 KB)Zpět

Ondřej Záruba měl vždycky blízko k autům – ať už jako spolujezdec závodních vozů nebo jako modelář s dálkovým ovládáním v ruce. A když se k jeho vášním později přidalo fotografování a cestování, začaly se tyto záliby přirozeně prolínat. Na svých fotografiích zachycuje zajímavé momenty a scenérie ze závodních tratí nejen u nás, ale i v Itálii, Rakousku, Švédsku, Švýcarsku nebo třeba na Kypru a pár osobních informací prozradil i čtenářům Fontu.

Fotíte od roku 2006, a to velmi intenzivně… Stal se ze záliby i zdroj obživy nebo fotíte pouze ve volném čase a pro zábavu?

Fotografování mám stále jako velikého koníčka. Někteří mí známí tvrdí, že to není koníček ale Kůň! Nemám ambice se tím živit. Ale je pravda, že bych rád, kdyby mi fotografování aspoň částečně přispělo na techniku, případně na cesty, které podnikám. Zatím je to ale ve fázi přání. Na druhou stranu mám obrovskou výhodu v tom, že nejsem vázán žádným úkolem a můžu si fotit co chci a jak chci. A tak vzniknou fotografie, které by jinak nevznikly.

Vašimi velkými tématy jsou krajina a sport… Máte nějaký ještě neuskutečněný sen „kam se podívat, co fotit“?

Ještě bych přidal, že také fotím hodně zvířátka… Sen? Čím víc člověk cestuje a čím více fotí, tím více si uvědomuje, že „mít sen“ není to správné pojmenování. Nemám vysněný cíl. Je spousta míst, kam bych se chtěl ještě podívat a spousta témat, která bych chtěl fotit. Ale žádné z nich není prioritní. Beru to tak, jak to přijde. Když se něco povede (myslím tím cestování), tak jsem rád, a když se to nepovede, tak smutný nejsem. Co se sportu a rally týká, tak jedno takové veliké přání by se mi mohlo splnit už příští rok v lednu. A je to Rally Dakar. Nerad bych to zakřiknul, ale akreditaci už mám hotovou a cestu zajištěnou. Moc se na toto focení těším, protože to nebude jen o akčních fotkách, ale nádherných fotogenických lokalitách, kde se budou odehrávat akční scény, které jinde na světě neuvidíte. (Já vím, trochu přeháním.) A kam bych se rád podíval? Asi nejvíce si přeji Island, národní parky USA a možná se už brzy vydám na Antarktidu. Ale v žádném případě to neznamená, že to jsou ta nejkrásnější místa na světě. Tady bych rád zmínil, že jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších míst, která znám, je Českosaské Švýcarsko, kam se rád vracím a jezdím fotit pravidelně.